Уапсен Бојко Борисов!

t

Опсежна операција на генералниот директорат на националната полиција се одвива во Софија за 120 случаи на злоупотреба на средства од ЕУ.

Пребарувањата се вршат на различни адреси. Приведени се поранешниот премиер Бојко Борисов, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов, поранешната шефица на комисијата за буџет Менда Стојанова и поранешната шефица на владината служба за информирање Севдалина Арнаудова, потврдуваат за БТВ извори од бугарската полиција

Според извори на БТВ, Бојко Борисов се наоѓа во својот дом во Банкаја. Tаму се наоѓа и неговата советничка за медиуми Севделина Арнаудова.

Во моментов бугарското обвинителство не е информирано за дејствијата на истрагата, изјави за БНТ Сиика Милева, портпаролка на главниот обвинител. Според законот, во случај на итност, обвинителството мора да биде известено во рок од 24 часа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Едно лице е приведено: Детали за вчерашната…

Во полициска акциска контрола во угостителски објекти…

Османи тврди: Историската комисија со Бугарија не…

Најодговорно тврдам дека македонско-бугарско историска Комисија не…

Британско разузнавање: Се намалува поддршката за Русија…

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај…

Албанскиот претседател: Го замолив Папата да го…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај, кој беше во…

Османи повикува да се здружиме и да…

Наредните години се години на расчистување конечно…