Објавено на:

Уапсен заменик-шеф на ОБСЕ во Луганск: Пренесувал доверливи информации

t

Вработен во специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ во Луганск до американската разузнавачка служба пренел податоци за силите на Народната милиција на ЛНР, се наведува во соопштението на Министерството за државна безбедност на Народна Република Луганск.

„За време на активностите што ги спроведуваат безбедносните агенции на Народна Република Луганск, фактите за употребата на претставниците на тимот Луганск на Специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ од страна на американските разузнавачки служби за собирање разузнавачки информации за единиците на Народната милиција, соопшти Министерството.


Според безбедносните службеници, заменик-шефот на мисијата на организацијата, американскиот државјанин Џорџ Левицки, „воспоставил доверлива врска“ со локален жител на Луганск кој работел како преведувач. Подготвил и му дал на Левитски информации за вториот армиски корпус на Народната милиција на ЛНР кои се државна тајна.

Министерството забележува дека локалниот жител до информациите дошол „со добивање информации од припадници на Народната милиција на ЛНР и набљудување за време на периодот на редовна патрола на линијата за контакт во рамките на мисијата на ОБСЕ“. Против преведувачот е покрената кривична постапка за велепредавство, додаваат од Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Реприза на Азовстал: Нацистите во фабриката “Азот”…

Украинските милитанти кои се засолниле во фабриката…

(Видео) Кадиров се пофали: Нова група украински…

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров објави видео од…

Честито ново Косово: Сирија ги признава народните…

Сирија ги признава ДНР и ЛНР, изјави…

(Видео) Морничаво: Граѓанин покажува гробови во детско…

Жител на Рубежни (ЛНР) покажува гробишта на…

Гувернерот на Луганската област: Позицијата на украинските…

Позицијата на украинските сили кои се борат…