Објавено на:

Убиени повеќе од 300 украински војници за еден ден – Вечерен брифинг на руското МО

t

Брифинг на руското Министерство за одбрана (05.13.2022)

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина.

Високопрецизни воздушни ракети на руските воздухопловни сили во областите на населбите Золоте и Врубовка на Луганската Народна Република го уништија штабот на територијалната одбрана и баталјонот на 24-та механизирана бригада. Покрај тоа, погодени се 32 области на концентрација на жива сила и воена опрема, како и складиште за муниција во областа Краснопавловка во областа Харков. Како резултат на ударите, загинаа повеќе од 300 националисти, 37 единици воена опрема беа онеспособени.

Оперативно-тактичката и армиската авијација погоди три командни пунктови на вооружените сили на Украина, како и 52 области на концентрација на жива сила и воена опрема.

Ракетните трупи и артилерија погодија 17 командни пунктови, како и 370 области на концентрација на жива сила и воена опрема и пет артилериски единици на позиции за гаѓање.

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија три украински беспилотни летала во областите на населените места Краснопоље, Малаја Камишеваха од областа Харков и Горловка на Народна Република Доњецк.

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција, уништени се: 165 авиони, 125 хеликоптери, 845 беспилотни летала, 304 противвоздушни ракетни системи, 3.039 тенкови и други оклопни борбени возила, 369 повеќекратни ракетни фрлачи, 1.498 теренски артилериски парчиња и минофрлачи, како и 2.882 единици специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…

Како македонски политичари: Русија и Украина меѓусебно…

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се…

Француски колумнист ги нарече властите аматери и…

Со воведувањето антируски санкции Европа се погоди…

Кисинџер: САД се на работ на војна…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер (99)…