Објавено на:

Убиени повеќе од 300 украински војници за еден ден – Вечерен брифинг на руското МО

t

Брифинг на руското Министерство за одбрана (05.13.2022)

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина.

Високопрецизни воздушни ракети на руските воздухопловни сили во областите на населбите Золоте и Врубовка на Луганската Народна Република го уништија штабот на територијалната одбрана и баталјонот на 24-та механизирана бригада. Покрај тоа, погодени се 32 области на концентрација на жива сила и воена опрема, како и складиште за муниција во областа Краснопавловка во областа Харков. Како резултат на ударите, загинаа повеќе од 300 националисти, 37 единици воена опрема беа онеспособени.

Оперативно-тактичката и армиската авијација погоди три командни пунктови на вооружените сили на Украина, како и 52 области на концентрација на жива сила и воена опрема.

Ракетните трупи и артилерија погодија 17 командни пунктови, како и 370 области на концентрација на жива сила и воена опрема и пет артилериски единици на позиции за гаѓање.

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија три украински беспилотни летала во областите на населените места Краснопоље, Малаја Камишеваха од областа Харков и Горловка на Народна Република Доњецк.

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција, уништени се: 165 авиони, 125 хеликоптери, 845 беспилотни летала, 304 противвоздушни ракетни системи, 3.039 тенкови и други оклопни борбени возила, 369 повеќекратни ракетни фрлачи, 1.498 теренски артилериски парчиња и минофрлачи, како и 2.882 единици специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кулеба: Украина ќе продолжи во битката против…

Украина ќе продолжи во битката против руската…

Путин: Цел свет им се смее на…

Светот им се смее на некои од…

Нема НАТО за Украина, туку само патоказ

Блокот предводен од САД вети „интероперабилност“ -…

НАТО: Русија има огромна зимска залиха на…

Руските сили се подготвуваат за нови напади…

Москва: Примирје во Украина е малку веројатно…

НАТО се коцка со базичните интереси на…