Објавено на:

Убиени повеќе од 300 Украинци, уништени тенкови и муниција: Брифинг на руското МО

t

Брифинг на руското Министерство за одбрана (15.06.2022)

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина.

Високопрецизни проектили со долг дострел „Калибар“ во близина на селото Золочив, Лавовската област, уништија складиште за муниција за странско оружје пренесено во Украина од земјите на НАТО, вклучително и хаубици М777 од 155 мм.

Високопрецизни ракети базирани на воздух во регионот Николаев на воениот аеродром „Вознесенск“ уништија воздухопловна опрема на украинските воздухопловни сили.

Голем број оружје и воена опрема од САД и европските земји, испорачани за украинската група во Донбас, се уништени во областите на железничките станици Добропоље, Покровск на Доњецката Народна Република и Орловшчина во регионот Дњепропетровск.

Покрај тоа, како резултат на ударите, радарската станица за контрола на воздушниот простор во Лисичанската област на Народна Република Луганск, противвоздушниот ракетен систем Бук-М1 во областа на населбата Соледар на Народна Република Донецк, муниција магацини во регионите Горское и Верхнекаменское на Народна Република Луганска, како и две контролни пунктови на вооружените сили на Украина и центар за комуникација во областите на населбите Перездноје и Ивано-Даревка на Народна Република Доњецк.

Оперативно-тактичко, армиски и беспилотни авиони погодија 24 области на концентрација на жива сила и воена опрема на Вооружените сили на Украина. Како резултат на воздушните напади, повеќе од 300 националисти, станица за електронско војување во близина на селото Малиновка во регионот Харков, 10 тенкови и други оклопни борбени возила, три повеќекратни ракетни фрлачи Град, 18 специјални возила, три минофрлачки екипажи и 11 беа уништени пиштоли, теренска артилерија, вклучително и четири хаубици М777 од 155 мм.

Руски системи за противвоздушна одбрана на Русија во областа Краснопоље во Доњецката Народна Република соборија авион Су-25 на украинските воздухопловни сили.

Исто така, шест украински беспилотни летала беа соборени во областите на градот Доњецк и населбите Павловка на Народна Република Доњецк, Балаклија, Малаја Камишеваха, Червони Шахтар од регионот Харков, Лисичанск на Народна Република Луганск.

Дополнително, 12 гранати од ракетен систем со повеќекратно лансирање „Ураган“ беа пресретнати во областите на градот Доњецк и населбите Горское и Васиљевка од Народна Република Луганск.

Во текот на денот, ракетните сили и артилерија погодија: 313 области на концентрација на жива сила и воена опрема, 43 командни пунктови на единици, како и 62 стрелички позиции на артилериски единици на Вооружените сили на Украина.

Вкупно од почетокот на специјалната воена операција уништени се: 203 авиони, 131 хеликоптер, 1.211 беспилотни летала, 339 противвоздушни ракетни системи, 3.558 тенкови и други оклопни борбени возила, 524 повеќекратни ракетни фрлачи, 1,98 теренски артилериски парчиња и минофрлачи, како и 3.623 единици специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…