Објавено на:

Убиени преку 120 лица за еден ден: Дневен брифинг на руското министерство за одбрана

t

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија (12 април 2022 година) за специјалната воена операција во Украина.

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат да спроведуваат специјална воена операција во Украина.

Во реонот на населбата Попаснаја во областа Луганск, руските артилериски единици пукаа врз шест бази на единици на 24-та украинска посебна механизирана бригада. Како резултат на ударите, убиени се повеќе од 120 лица од единицата, единаесет единици оклопни возила и четиринаесет возила од различни намени.

Оперативно-тактички авиони на руските воздухопловни сили погодија 38 воени објекти во Украина. Меѓу нив: складиштето за муниција Тошковка во областа Луганск, како и 8 области на концентрација на украинска воена опрема во населбите Глазуновка, Пјатигорск и Пришиб Харков.

Руски беспилотни летала соборија две беспилотни летала во воздух над населбите Очаков и Николаев.

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција, уништени се: 130 авиони, 99 хеликоптери, 244 противвоздушни ракетни системи, 445 беспилотни летала, 2.153 тенкови и други оклопни борбени возила, 241 20 млазни фрлачи, единици. на специјална воена автомобилска опрема.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Толку од офанзивата, Украина се спрема за…

Украинскиот премиер Денис Шмигал изјави дека Украина…

Нема конкретна закана за напад врз Македонија,…

Во овој момент не постои конкретна закана…

Русија ги мотивираше: Скандинавските земји ќе ја…

Петте скандинавски земји соопштија дека сакаат да…

ЕУ се наоружува: Унијата одвои дополнителни 200…

Европската комисија денеска усвои план за зајакнување…

Петровска започна консултации за процесот на трансформација…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска почна широки…