Објавено на:

Убиени стотина украински војници, уништена воена опрема – Брифинг на руското МО

t

Брифинг на руското Министерство за одбрана (14.05.2022)

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина.


Во текот на денот, високопрецизни воздушни проектили на руските воздушни сили погодија 28 упоришта на четите на Вооружените сили на Украина и две складишта за муниција во областите на населбите Петровскоје и Жовтневоје.

Оперативно-тактичката и армиската авијација погодија 33 области на концентрација на жива сила и воена опрема. Како резултат на ударите, беа уништени до 90 националисти, 18 единици воена опрема беа онеспособени.

Во текот на денот ракетните сили и артилерија погодија шест командни пунктови, 178 области на концентрација на жива сила и воена опрема, три утврдени бункери, како и 28 артилериски единици на позиции за гаѓање, вклучително и фрлачот на ракетен систем со повеќекратно лансирање Смерч во близина на селото. на Березовка .

Во текот на денот, руските системи за противвоздушна одбрана соборија шест украински беспилотни летала во областите на населбите Рускаја Лозоваја, Питомник и Изум во регионот Харков, вклучително и една над островот Змеини. Дополнително, во реонот на населбата Хлебороб беше пресретната украинската балистичка ракета Точка-У и беа пресретнати три ракети од ракетниот систем за повеќекратно лансирање Смерч во областа Каменка во областа Харков.

Вкупно од почетокот на специјалната воена операција уништени се: 165 авиони, 125 хеликоптери, 864 беспилотни летала, 304 противвоздушни ракетни системи, 3.067 тенкови и други оклопни борбени возила, 372 повеќекратни ракетни фрлачи, 1.514 теренски артилериски парчиња и минофрлачи, како и 2.913 единици специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

Претседателот на кримскиот парламент: Ослободените украински територии…

Претседателот на кримскиот парламент Владимир Константинов ги…

Кина кон земјите од Г7: Гледајте си…

Пекинг го отфрли барањето на Г7 да…

Официјално: Русија денеска го прекина снабдувањето со…

Рускиот извоз на електрична енергија во Финска…

Русија дозволи евакуација на ранети од Азовстал:…

Руската армија воведе прекин на огнот во…