Објавено на:

Убиени 150 украински војници за еден ден, уништени ракетни фрлачи и воена опрема: Руското Министерство за одбрана ги соопшти денешните резултати

t

Брифинг на руското Министерство за одбрана (20.04.2022):

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина.

Високопрецизни ракети од воздух на руските воздушни сили извршија напади врз 12 украински воени објекти. Беа погодени две командни пунктови на украинските војници во населбите Гусаровка и Андреевка, три области на концентрација на жива сила и украинска воена опрема во Архангеловка, Краматорск и Селидово, како и шест упоришта на националистички формации во областа Попасна. Како резултат на нападите, уништени се повеќе од 150 националисти, 5 повеќекратни ракетни фрлачи и осум оклопни возила. Исто така, во атарот на селото Јазиково, уништен е и противвоздушниот ракетен систем Оса-АКМ.

Во текот на денот оперативно-тактичко и армиска авијација на руските воздушни сили погоди 73 воени објекти на Украина. Меѓу нив: две складишта со ракетно и артилериско оружје и муниција во областите на населените места Шевченко и Комар на Народна Република Доњецк.

Во текот на денот, ракетните сили нападнаа 4 командни пунктови, складиште за муниција и локации за концентрација на непријателска работна сила во областите Новаја Дмитровка и Високи.

Руските системи за противвоздушна одбрана соборија украински хеликоптер Ми-8 во близина на селото Коровиј Јар. Исто така, две украински беспилотни летала беа соборени над населбите Изум и Новобогданивка.

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција, уништени се: 140 авиони, 106 хеликоптери, 498 беспилотни летала, 254 противвоздушни ракетни системи, 2397 тенкови и други оклопни борбени возила, 261 инсталација на ракети со повеќекратно лансирање. системи, 1038 теренски артилериски пушки и минофрлачи, како и 2244 единици специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…