Објавено на:

Убиени 150 украински војници, уништени воени упоришта – Брифинг на руското МО

t

Брифинг на руското Министерство за одбрана (15.05.2022)

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина.

Во текот на ноќта, високопрецизни воздушни ракети на руските воздушни сили погодија две командни пунктови, 11 упоришта на компани и четири складишта со ракетно и артилериско оружје и муниција на Вооружените сили на Украина во областите на населбите Запорожје, Парасковијевка. , Константиновка и Новомихајловка од Народна Република Доњецк.

Оперативно-тактичката и армиската авијација поразија 32 области на концентрација на жива сила и воена опрема на вооружените сили на Украина. Уништени се два фрлачи на противвоздушниот ракетен систем С-300 и радарска станица во областа Шпилевка во регионот Суми.

Ракетните сили и артилерија погодија шест командни пунктови, 123 области на концентрација на жива сила и воена опрема, 13 артилериски батерии на Вооружените сили на Украина на позиции за гаѓање. Како резултат на ударите, беа уништени до 150 националисти, 26 единици воена опрема беа онеспособени.

Во текот на ноќта, руските системи за противвоздушна одбрана соборија 15 украински беспилотни летала во областите на населените места, Новотроицкоје, Владимировка, Петровское, Луганское на Доњецката Народна Република, Епифановка, Кудрјашовка, Верхњаја Дуванка на Луганската Народна Република, Чкаловское, Великие, , Vysshee Solenoye од регионот Харков и над островот Змија. Дополнително, пресретнат е тактичка ракета Точка-У во близина на населбата Степно, регионот Керсон, а пресретнати се 11 ракети од ракетниот систем за повеќекратно лансирање Смерч во областите Каменка, Малаја Камишеваха, Бражковка, регионот Харков и Чернобаевка, регионот Керсон.

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција, уништени се: 165 авиони, 125 хеликоптери, 879 беспилотни летала, 306 противвоздушни ракетни системи, 3.098 тенкови и други оклопни борбени возила, 381 повеќекратни ракетни фрлачи, 1.525 теренски артилериски пушки и минофрлачи, како и 2.934 единици специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…