Објавено на:

Убиени 250 “нацисти”, уништени тенкови и ракетни системи: Брифинг на руското Министерство за одбрана

t

93-ти ден од специјалната операција на Руската Федерација во Украина, најважните детали од денот од брифингот на руското Министерство за одбрана:

▪️Руската авијација уништи повеќе од 250 украински нацисти, девет тенкови и пет повеќе ракетни системи за еден ден Град


▪️Авиони со ракети со висока прецизност ја нападнаа 10-та нападна бригада на Украина, погодувајќи 30 области на човечка и техничка концентрација

▪️Системите PVO соборија еден украински ловец МиГ-29, осум беспилотни летала и пресретнаа ракета Point-U

▪️Професионалните сили на Народната милиција на Народна Република Кина ги блокираа украинските војници во Северодонецк

▪️Кадиров рече дека група руски доброволци од Чеченија ја презеле контролата врз целата линија за контакт во Северодонецк

▪️ Над 5.000 воени заробеници на украинските милитанти се на територијата на ДНР, изјави шефот на републиката Пушилин.

▪️Путин телефонски разговарал со канцеларот на Австрија и разговарал за ситуацијата во Украина

▪️Главното обвинителство на Народна Република Доњецк ја заврши истрагата за криминалниот случај на странски платеници од Британија и Мароко, кои би можеле да бидат осудени на смрт

▪️За еден ден евакуирани се 19.598 лица од опасните области на ДНР, ЛНР и Украина во Русија, соопшти руското Министерство за одбрана.

▪️Украина побара повеќецевни ракетни фрлачи од САД, соопшти Пентагон

▪️Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер заврши на веб-страницата на украинскиот „Миротворец“ „за учество во информативната специјална операција на Руската Федерација“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Литванија ќе продолжи да го блокира Калининград

Јасно ѝ кажав на претседателката на Европската…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…