Објавено на:

Убиен е висок командант на „Десен сектор“ во Украина

t

Руските командоси убиле истакнат член на украинската националистичка група Десен сектор, соопшти во понеделникот руското Министерство за одбрана. Тарас Бобанич беше обвинет од Москва дека предизвикал стотици цивилни жртви во источна Украина за време на воените дејствија во 2014 година.

Руски извидувачки тим го убиl Бобанич на околу 5 километри јужно од градот Изиум во украинската област Харков, се вели во соопштението на Министерството. Се вели дека тој бил заменик командант на Десниот сектор одговорен за резервни операции.

Министерството не ги откри околностите на смртта на Бобанич. Социјалните медиуми на Десниот сектор објавија дека тој бил убиен во петокот во близина на Изиум, нарекувајќи го „легендарен националист“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат Свети…

Свети Алексиј човек Божји Различни се патиштата…

Нови информации за состојбата на Папата Франциско…

Папата Франциско има респираторна инфекција и ќе…

Ќе се изненадите: Што треба да се…

Слабеењето никогаш не е лесен процес и…

Сенатот гласаше за укинување на правото на…

Сенатот денеска во двопартиска усогласеност гласаше за…

Доаѓаат Лазарова сабота, па Цветници: Што треба…

На 8 април е Лазарова сабота, еден…