Објавено на:

Ударот на Посејдон ќе се знае дури откако ќе се случи, а потоа ќе биде предоцна: САД се преплашени од Посејдон и Сармат

t

Нуклеарната боева глава на подморскиот дрон има капацитет од 2 мегатони ТНТ.

Ракетата достигнува 18.000 километри и може да ја заобиколи ракетната одбрана


Рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, рече дека Вашингтон е сериозно загрижен за најновите случувања на Русија во стратешкото офанзивно оружје. Академици, постојано ни се кажува дека во идниот договор за контрола на оружјето, овие Посејдони мора да бидат забранети и употребата на Сармати мора да биде ограничено и така натаму“.

Ветувачкиот стратегиски ракетен систем базиран на силоси RS-28 Sarmat треба да го замени советскиот комплекс R-36M Voevoda (НАТО класификација SS-18 Satan) во Стратешките ракетни сили. Првото лансирање на интерконтиненталната балистичка ракета „Сармат“ се случи на 20 април 2022 година.

Sarmat ICBM има уникатни карактеристики. Достигнува 18.000 километри, што овозможува да се погоди копното на САД и преку Северниот и Јужниот Пол. Така, оваа ракета може да ги заобиколи позициските области на американската противракетна одбрана. И Вашингтон не може да си дозволи да постави кружен систем за ракетна одбрана во континенталните Соединетите Американски Држави, ниту физички, ниту финансиски.

Втората главна единствена карактеристика на Sarmat ICBM е масата на носивост – 10 тони. Ракетата има повеќекратна боева глава со 10-15 боеви глави за индивидуално таргетирање, од кои секоја има капацитет од 750 килотони ТНТ.

Покрај тоа, оваа интерконтинентална балистичка ракета може да биде опремена со хиперсонични плански боеви глави „Авангард“, веројатно во количина од три. Оваа боева глава може да достигне брзина од 27 мах (33 илјади километри на час).

Речиси е невозможно да се урне борбената единица Авангард, таа маневрира по непредвидлива траекторија. Сармат ICBM, во верзијата опремена со Vanguards, лета по порамна траекторија, што овозможува да се удри каде било на планетата во рок од 30 минути по лансирањето.

Според руски воени експерти, има само два проектили, а Британија ги нема.

Според шефот на Роскосмос Дмитриј Рогозин, тестовите на рускиот стратешки ракетен систем „Сармат“ се планирани првите сериски ракети да бидат ставени на борбена задача на крајот на есента 2022 година.

Посејдон е океански повеќенаменски систем. Вклучува четири нуклеарни подморници кои носат нуклеарни подморници Посејдон.

Подморницата Посејдон е торпедо со нуклеарен погон. Благодарение на ова, Посејдон може да достигне брзина до 200 километри на час под вода, а опсегот на неговото разорно дејство достигнува 10 илјади километри. Торпедото може да нурне на длабочина од еден километар. Нуклеарната боева глава на дронот има капацитет од 2 мегатони ТНТ.

Една нуклеарна подморница носи шест торпеда. Севкупно, планирано е да бидат во употреба четири вакви подморници. Двајца ќе бидат во Пацифичката флота и две во Северната флота.

Првиот носач на беспилотни летала Посејдон е нуклеарната подморница за специјална намена Белгород од проектот 09852. Беше лансирана на 23 април 2019 година и моментално се тестира. Префрлањето на оваа подморница во Пацифичката флота е планирано за наредните месеци.

Процесот на борбена употреба на подморскиот дрон Посејдон е: нуклеарно торпедо се доставува од подморница носач до местото на испраќање, по што торпедото се потопува на длабочина од 1 километар, што е подлабоко од максималната длабочина на дејство на торпедо оружје со 350-400 метри и започнува своето дејствување.

Невозможно е да се одбие удар од Посејдон. Нуклеарно торпедо може да погоди цела група носач на авиони околу носач на авиони. Според странските експерти, експлозијата на нуклеарна боева глава од 2 мегатони под вода би можела да предизвика радиоактивно цунами со бранови високи и до 90 метри, што би се проширило длабоко на територијата и би ја направило долги години непогодна за живеење. Нема заштита од ова руско оружје.

Очигледно е дека уникатните борбени карактеристики на „Сармат“ и „Посејдон“ инспирираат тивок ужас во американската елита. Неговата Ахилова пета е зголемена грижа за нивната лична безбедност. Затоа, губењето на чувството за лична сигурност се доживува како исклучително болно. Затоа постои многу силен интерес за забрана на Посејдон и ограничување на употребата на Сармат. Системот Посејдон овозможува и превентивен нуклеарен удар. Ова, инаку, сè уште не е дискутирано на отворениот печат. Сепак, САД се свесни за ова.

Ниту вселенските, ниту копнените елементи на системот за рано предупредување не можат да го следат почетокот на движењето до целта на нуклеарно торпедо во светските океани на длабочина од еден километар. Според тоа, во случајот со Посејдон, системот за предупредување за ракетен напад е целосно бескорисни. Ударот на Посејдон ќе се знае дури откако веќе ќе се случи, а потоа ќе биде предоцна.

И Сарматот и Посејдон ќе висат како Дамоклов меч над Соединетите Држави и нивните сојузници по нивното распоредување. Ова се смета за многу поволна ситуација за Русија, бидејќи ќе го држи НАТО во неизвесност со цел блокот да се придржува до одредена рамка на однесување.

Друга причина за желбата на Вашингтон да го ограничи Сармат и да го забрани Посејдон е сериозното заостанување во САД во модернизацијата на своите стратешки нуклеарни капацитети. Американската школа за инженерство не е во состојба да создаде таква интерконтинентална балистичка ракета како Сармат.

Во моментов, стратешкото офанзивно оружје на САД и Русија е регулирано со договорот СТАРТ-3, кој беше продолжен до 5 февруари 2026 година. Сепак, дали таков договор ќе биде склучен по тој датум не е познато.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков за забраната на увоз на злато:…

Русија на санкциите за забрана на увоз…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Голема загриженост кај лидерите на Г7: Зошто…

Лидерите на Г7 изразија загриженост за плановите…

Русија го враќа ударот: Воведе санкции за…

Русија воведе санкции за 43 канадски државјани.…

Песков: Русија не банкротира, средствата се уплатени…

Кремљ: Неосновани се тврдењата за неисполнување на…