Објавено на:

Удар за Украина: Уништен е ракетниот фрлач БУК-М1

t

Руско Министерство за одбрана: Уништен е украинскиот ракетен фрлач БУК-М1

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека е уништен ракетен фрлач за системот „БУК-М1“ недалеку од местото Барвенково во Украина.

Според претставниците на Министерството за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, од ракети со висока прецизност загинале 180 украински војници и 15 единици воена опрема.

Како што беше наведено, во рок од 24 часа оперативно-тактичката авијација на вооружените сили на Русија уништила 31 воен објект на територијата на Украина.

Исто така, уништени се уште три украински беспилотни летала над три населени места.

Од почетокот на специјалната воена операција руската армија уништила 140 авиони и 490 беспилотни летала.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…