Објавено на:

УЕФА го казни Фенербахче бидејќи навивачите скандирале “Путин, Путин!”

t

УЕФА изрече казната за турскиот фудбалски клуб Фенербахче откако навивачите го скандираа името на рускиот претседател Владимир Путин на средбата со Динамо Киев во квалификациите за Лигата на шампионите.

Динамо Киев среде Турција го елиминира Фенербахче во квалификациите за Лигата на шампионите откако запиша победа со 1-2 по продолженијата, а домашните навивачи во меѓувреме извикуваа „Путин!Путин!“, откако беа испровоцирани при славјето на гостинскиот гол во 57 минута.

„Клубот е казнет со 50.000 евра, и делумно затворање на најмалку 5.000 места за следниот европски домашен натпревар на Фенербахче“, соопшти УЕФА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УЕФА го казни Фенербахче бидејќи навивачите скандирале…

УЕФА изрече казната за турскиот фудбалски клуб…

УЕФА казни албански клуб: Ќе платат 50.000…

УЕФА го казни Љапа поради истакнување на…

Чеферин: УЕФА не е монопол, клубовите може…

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин уште еднаш…

УЕФА со извинување: Ниту еден навиван не…

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) преку соопштение објавено…

УЕФА има нов партнер – Нема веќе…

Европската фудбалска федерација (УЕФА) објави денеска дека…