Објавено на:

УЕФА има нов партнер – Нема веќе “Панини” сликички

t

Европската фудбалска федерација (УЕФА) објави денеска дека нов ексклузивен партнер за изработка на самолепливи сликички за следните две европски првенства ќе биде американската компанија „Топс“ (Topps).

Со тоа е ставен крај на долгогодишното партнерство меѓу УЕФА и италијанската фирма „Панини“, кое траеше од 1977 година.

Договорот за соработка со американската компанија ќе биде на сила до 2028 година, а „Топс“ за амбасадор на ЕУРО2024 го избра прославениот португалски тренер Жозе Мурињо.

Компанијата „Топс“ од порано веќе е официјален партнер на Лигата на шампиони и сите други клупски натпреварувања во организација на УЕФА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската фудбалска федерација се повлекува од УЕФА,…

Руската фудбалска федерација во вторник официјално ќе…

УЕФА го казни Фенербахче бидејќи навивачите скандирале…

УЕФА изрече казната за турскиот фудбалски клуб…

УЕФА казни албански клуб: Ќе платат 50.000…

УЕФА го казни Љапа поради истакнување на…

Чеферин: УЕФА не е монопол, клубовите може…

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин уште еднаш…

УЕФА со извинување: Ниту еден навиван не…

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) преку соопштение објавено…