Објавено на:

Украина бара од Бугарија да ѝ даде авиони МиГ-29

t

Украина ја охрабрува Бугарија да ги даде и своите авиони МиГ-29, откако Полска и Словачка дадоа дел од нивните авиони. Ова го изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Украина Јуриј Сак во интервју за БНТ.

Според него, Украина, која се подготвува за својата пролетна офанзива, треба да ги зајакне своите воздушни сили, кои обезбедуваат воздушна покривка за копнени операции. Украинските вооружени сили жестоко се борат во Бахмут и Авдеевка, каде што секој ден, како што вели, убиваат меѓу 900 и 1.000 руски војници, кои се користат од страна на руските вооружени сили како „топовско месо“, рече тој.

Тој призна дека се жртвуваат и Украинците. Прашањето за авиони, рече тој, е слично на она со тенковите кога земјата првпат побара тешко оружје од своите сојузници минатата година. Постепено, објасни Сак, сојузниците почнаа да пренесуваат тенкови од советски тип на оружје од западен стил.

Во моментов, нашата земја се потпира само на советскиот МиГ-29, од кои не повеќе од 7-8 авиони можат постојано да се користат во исто време. Ако сега не најде мотори за своите застарени МиГ-29, нивниот ресурс може да се продолжи најмногу до крајот на 2023 година. Првите ловци Ф-16 се очекуваат во 2025 година, а за околу две години Бугарија ќе остане без борбени авиони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…