Објавено на:

Украина бара од Израел да ја добие „Железната купола“

t

Украинскиот амбасадор во Израел, Јевхен Корнијчук, изјави дека Украина сака да го купи израелскиот систем за противвоздушна одбрана „Железната купола“, како и Израел да одобри трансфер на израелскиот противтенковски наведуван ракетен систем „Спајк СР“ од Германија во Украина.

Минатата недела, врз основа на она што со сигурност го знам, Американците дадоа дозвола ракетите „Спајк“ да бидат префрлени од Германија во Украина, но Израел рече не – изјави Корнијчук, истакнувајќи дека официјален Берлин е подготвен да го изврши трансферот, објави „Ерусалем пост“.

Како што се наведува во мтекстот, тоа ги потврдува претходните информации дека Израел одбил да го потпише трансферот на својот противтенковски одбранбен систем, кој го произведуваше израелската компанија „Рафаел“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…

Низа свечености по повод 30-годишнината од формирањето…

На свечен настан во касарната „Илинден“ по…

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Украинците уништија едно од седиштата на Вагнер

Шефот на украинската воена управа во Луганск,…

Ѓоргиев: Периодот на 19 и 20 век…

Доколу нема договор, Комисијата по секоја цена…