Објавено на:

Украина воведе визен режим за руските државјани

t

Украина воведе визи за граѓаните на Русија

Киев од 1 јули воведува визен режим со Русија. Според Министерството за надворешни работи на Украина, поседувањето виза не им гарантира на Русите влез на територијата на Украина, бидејќи конечната одлука ја носат граничарите.

Според директорот на одделот за земји од ЗНД при Министерството за надворешни работи на Русија, Алексеј Полишук, Москва ќе донесе одлука за одговорот на воведувањето визи врз основа на националните интереси.

„Навистина, неодамна добивме електронска копија од украинската белешка со соодветни известувања. Во него се наведува дека од 1 јули, два договори се ефективно раскинати во исто време: првиот од 1997 година за безвизно патување за граѓаните и вториот од 2011 година за прекугранично движење на жителите на пограничните региони“, рече Полишчук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД со предупредување за Турција: Да не…

Соединетите Американски Држави ја предупредија Турција да…

Тонат санкциите: Русија нуди алтернатива на SWIFT…

Русија нуди SWIFT алтернатива на трговските партнери.…

Дури тогаш ќе биде лошо: Советник на…

Кримскиот мост, најголемата градба од ваков вид…

Украински генерал призна: Русите напредуваат во Донбас,…

Генералот Валериј Залужни, врховен командант на вооружените…