Објавено на:

Украина воведе визен режим за руските државјани

t

Украина воведе визи за граѓаните на Русија

Киев од 1 јули воведува визен режим со Русија. Според Министерството за надворешни работи на Украина, поседувањето виза не им гарантира на Русите влез на територијата на Украина, бидејќи конечната одлука ја носат граничарите.

Според директорот на одделот за земји од ЗНД при Министерството за надворешни работи на Русија, Алексеј Полишук, Москва ќе донесе одлука за одговорот на воведувањето визи врз основа на националните интереси.

„Навистина, неодамна добивме електронска копија од украинската белешка со соодветни известувања. Во него се наведува дека од 1 јули, два договори се ефективно раскинати во исто време: првиот од 1997 година за безвизно патување за граѓаните и вториот од 2011 година за прекугранично движење на жителите на пограничните региони“, рече Полишчук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Русија ќе се развива и нема да…

Расизмот на Запад никаде не исчезна, затоа…

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…