Објавено на:

Украина вооружува милион борци – Прецизно планираме за да ја победиме Русија

t

Министерот за одбрана на Украина рече дека се надева дека ќе вооружи милион борци додека земјата се подготвува за „нова, долга фаза на војната“.

Олексеј Резников во објава на Фејсбук истакна дека Украина „ќе треба прецизно да ги планира ресурсите“ и да „избегне грешки“ за да победи во војната. Веќе, рече тој, Русија претрпе „стратешки пораз“.

Доаѓањето на странско оружје и „стимулирањето на украинските производители“ би помогнало дополнително да се наруши рамнотежата против Русија, продолжи тој.

Но, пред тоа, Украина „се соочуваше со исклучително тешки недели што претстојат“.

„Никој не може да каже колку. Во тој период, ние ќе ја држиме одбраната првенствено со сопствени ресурси против непријателот луд од бес“, вели тој.

„Зголемениот притисок на санкциите против Русија и зголемувањето на странската помош за Украина треба да создадат услови во рок од неколку месеци под кои Кремљ конечно ќе ги загуби сите шанси да постигне каков било успех. Тогаш ќе се појави нов прозорец на можности за Украина. Во овој исклучително тежок период, потребно ни е единство, сплотеност, волја и трпение“, заклучи тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Британија не ја исклучува можноста да испрати…

Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска…

И Вучиќ ќе легне на брашното: Можеби…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во…

Претрес во домот на украинскиот МВР кој…

Поранешниот министер за внатрешни работи на Украина,…

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…