Објавено на:

Украина во контранапади додека не се продолжат мировните преговори

t

Киев планира да ги продолжи мировните преговори со Русија до крајот на август, откако беа извршени операции за контранапад, изјавија властите денеска.

– Земјата ќе биде во подобра позиција да преговара – рече главниот преговарач на Киев, Дејвид Арахамиа, во интервју за Глас на Америка.

Тој верува дека Украина ќе спроведе операција со контранапади на различни места, како што посочи без да даде детали.

Мировните преговори дојдоа во застој. На крајот на март, Киев предложи разговори во Истанбул. Меѓу другото, беше подготвена да се откаже од амбициите за членство во НАТО во замена за меѓународни безбедносни гаранции.

Русија, меѓутоа, бара демилитаризација на својот сосед и отстапување на територија, вклучително и источните региони Донецк и Луганск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дарја Трепова призна дека учествувала во убиството…

Дарија Трепова, која беше приведена под сомнение…

Путин потпиша указ за формирање на специјален…

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска потпиша…

Украина демантира: Русија е далеку од заземање…

Портпаролот на Источната воена команда на Украина,…

Силен земјотрес го стресе далечниот исток на…

Земјотрес со јачина од 6,9 степени според…

И покрај санкциите Русија и Белорусија ефективно…

И покрај санкциите, Русија и Белорусија ефикасно…