Украина вoopyжена „до заби“: Се трупаат американски пpoтивтенковски и пpoтиввоздушни pakeти од НАТО членките

t

Три членки на НАТО – Естонија, Литванија и Летонија – ќе испратат американски противтенковски и противвоздушни ракети во Украина, соопшти литванското Министерство за одбрана.
Како што се наведува, Латвија и Литванија ќе испратат противвоздушни ракети „Стингер“, додека Естонија противвоздушни ракети „Јавелин“.
„Оваа поддршка треба да ги зајакне одбранбените способности на Украина“, се вели во соопштението, во кое се објаснува дека одлуката е донесена откако САД дале зелено светло да го испратат своето оружје во трети земји.

Воедно, чешката министерка за одбрана Јана Чернохова изјави дека следната недела ќе и предложи на Владата испраќање тенковска муниција .


„Тоа би било донација, ја решаваме процедурата за што поскоро да се направи. Јасно и кажуваме на Украина дека сме со неа“, рече таа по средбата со министерот за надворешни работи Јан Липевски за ова прашање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Официјално: Луганск е под целосна контрола на…

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу му пријавил…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…