Објавено на:

Украина го зголемува воениот буџет

t

Украинскиот парламент одобри зголемување на трошоците за одбрана поради тековниот воен конфликт со Русија.

Според законот усвоен од Врховната Рада на Украина, владата ќе биде овластена да собере дополнителни 270 милијарди гривни (7,3 милијарди долари) преку домашно задолжување.

Ова ќе овозможи дополнителни 241 милијарда гривни (6,5 милијарди долари) да се доделат на Министерството за одбрана и да се обезбедат повеќе средства за полицијата, безбедносните и разузнавачките служби.

Овој потег доаѓа откако Wall Street Journal објави дека недостатокот на средства ризикува да стане „Ахилова пета на Украина“ во конфликтот.

„Мораме да се грижиме за победата во војната. Подобро е да ризикувате висока инфлација отколку да не ги платите војниците“, рече украинскиот министер за финансии Серхи Марченко за стратегијата на Народната банка на Украина да печати повеќе пари.

Марченко претходно изјави дека Киев се надева дека до крајот на годината ќе добие 12-16 милијарди долари од странски кредитори. Точната сума ќе зависи од преговорите со странските партнери, рече тој.

Москва започна голема воена операција во Украина кон крајот на февруари по седумгодишниот конфликт во Донбас и неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорот од Минск за прекин на огнот. Протоколите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да го регулираат статусот на отцепените региони во рамките на украинската држава, но никогаш не беа спроведени.

Русија сега бара Киев да го признае рускиот суверенитет над Крим и Народните републики Луганск и Доњецк и официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да влезе во НАТО. Исто така, Русија објави дека целта на операцијата е заштита на населението, како и демилитаризација и денацификација на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Анкета во Запорожје: 93% од гласачите на…

Огромното мнозинство гласачи кои првиот ден учествуваа…