Објавено на:

Украина го игнорираше рускиот ултиматум

t

Украина го игнорираше рускиот ултиматум да го предаде источниот град Сиевиеродонецк во средата, додека министрите за одбрана на НАТО се собраа во Брисел за да разговараат за испраќање повеќе тешко оружје за да се надополнат залихите на Киев што се намалуваат.

Русија им порача на украинските сили заробени во хемиска фабрика во разбиениот град да престанат со „бесмислениот отпор и да го положат оружјето“ од средата наутро, притискајќи ја својата предност во битката за контрола на источна Украина.

Плановите објавени од Москва за отворање хуманитарен коридор за цивилите заглавени во централата беа нарушени од украинското гранатирање, соопштија сепаратистите поддржани од Русија, цитирани од новинската агенција РИА, „сепаратистите планирале да ги одведат цивилите на територија под нивна контрола“.

Украина вели дека повеќе од 500 цивили, вклучително и 40 деца, се заробени заедно со војниците во хемиската фабрика Азот, каде што нејзините сили се спротивставија на неколкунеделното руско бомбардирање, што доведе до урнатини голем дел од Сиевиродонецк.

Градоначалникот на Сиевјеродонецк, Олександр Стрјук, по истекот на рокот во раните утрински часови изјави дека руските сили се обидуваат да упаднат во градот од неколку правци, но украинските сили продолжиле да го бранат и не биле целосно отсечени.

„Се обидуваме да го туркаме непријателот кон центарот на градот“, рече тој на телевизија, без да се осврне на ултиматумот. „Ова е постојана ситуација со делумни успеси и тактички повлекувања.

„Патите за бегство се опасни, но има и такви“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Захарова: На САД не им успеа да…

Плановите на САД да ја изолираат Русија…

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…