Објавено на:

Украина го спречи обвинетиот Порошенко да учествува на европски форум

t

– Поранешниот украински претседател Петро Порошенко се обидел да ја напушти земјата за да учествува на Парламентарното собрание на НАТО, но бил спречен на граница, изјави пратеничката Ирина Герашченко.

Таа истакна дека Порошенко требал да пристигне како дел од делегацијата на Врховната Рада на седница на Парламентарното собрание на НАТО во Вилнус, а одлуката за патувањето ја потпишал претседателот на Радата, Руслан Стефанчук. Според пратеничката, граничарите не го пропуштиле Порошенко бидејќи наредбата ја сметаат за „лажна или укината“.


Партијата „Европска солидарност“ вчера на својот Телеграм канал објави дека Порошенко „како дел од парламентарната делегација на Украина ќе учествува на годишниот состанок на Парламентарното собрание на НАТО и ќе одржи серија состаноци со европските парламентарци“.

Порошенко е обвинет во кривично дело за снабдување со јаглен во Донбас во периодот 2014-2015 година. Случајот е покренат според неколку членови од Кривичниот законик на Украина како „финансирање тероризам“, „предавство“ и „создавање терористичка организација“. Нему му се заканува затворска казна до 15 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…