Објавено на:

Украина демантира: Русија е далеку од заземање на Бахмут

t

Портпаролот на Источната воена команда на Украина, Серхиј Черевати, денеска изјави дека руските сили се „многу далеку“ од заземање на Бахмут и дека борбите се водат околу зградата на градската администрација, за која руската паравоена група „Вагнер“ тврди дека на неа го подигнала руското знаме.

Черевати за „Ројтерс“ телефонски изјави дека Бахмут е украински.

„Бахмут е украински, тие ништо не презеле и се многу далеку од тоа да направат такво нешто, најблаго кажано“, истакна Черевати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Подморница на иднината: Русите ја создаваат “Арктур”…

Централното проектантско биро „Рубин“ од Санкт Петербург…

Херсон доби нов проруски шеф на регионот,…

Избраниот гувернер на регионот Херсон, Владимир Салдо,…

Дачиќ му се пожали на Лавров: Тешка…

Министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ денеска…

Нова воена помош од 480 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Канада ќе обезбеди дополнителна воена помош од…

“Сувереност”: САД барале објаснување од Полска за…

САД побараа од Полска да ја објасни…