Украина загуби уште еден регион: Локалните власти се обратија до Путин бараат да бидат дел од Руската Федерација!

t

Регионот Херсон апелира до Путин со повик да го вклучи во Русија изјави заменик-шефот на воено-цивилната администрација Кирил Стремусов.

Агенцијата Риа Новости и претходно ги пренесе и изјавите на Кирил Стремоусов, кој е дел од управата на регионот поставена од страна на Русија и кој зборува за иднината на Херсон: „Враќање на регионот Херсон во нацистичка Украина е исклучено“, вели Стремоусов.

Според Стремоусов, во Херсон нема да има референдум за статусот на регионот. Владата во Киев предупреди дека Русија во регионот Херсон планира референдум за независност по урнек на сепаратистичките региони Доњецк и Луганск.

Претходно Андреј Турчак за време на посетата на градот Херсон, изјави дека Русија засекогаш ќе остане во јужна Украина.

-Русија е тука засекогаш. не треба да се сомневаме во тоа. нема да има враќање во минатото. ќе живееме заедно, ќе го развиваме овој богат регион, богат со историско наследство, богат со луѓето што живеат овде , рече овој високи функционер на владејачката партија на Путин „Единствена Русија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британски министер: Русите користат тактики од Првата…

Британскиот министер за одбрана Бен Валас изјави…

Фондацијата „Македонија“ тврди дека бугарска полиција ќе…

Бугарската непрофитна организација Фондација „Македонија“ преку објава…

Досега над 40 Бугари од Скопје потврдија…

Бугарската фондација „Македонија“ денеска преку социјалните мрежи…

Халили: Бугарија ја призна Македонија, но ги…

Бугарија ја призна Македонија како независна, но…

Светски икони – мода, филм, музика, стил…

Нирвана. Цвеќе. Парфеми. Кукли. Љубов. (Реклама за…