Украина кон НАТО: Дајте ни тешко оружје да ставиме крај на војната со Русија

t

Советникот во Кабинетот на претседателот на Украина Михаил Подољак истакна дека за да се стави крај на војната со Русија имаат потреба од тешко оружје.

Подоља, во споделената обајава на својот профил на социјалната мрежа Твитер напиша: „Ќе зборувам отворено, за да се стави крај на војната и да се истера Русија од Украина, потребни ни се 1000 хаубици со калибар од 155 мм, 500 тенкови, 300 повеќецевни ракетни системи, 2.000 оклопни возила и 1.000 беспилотни летала (дронови).“

Михаил Подољак подвлече дека Украина чека одлука во врска со ова прашање и од состанокот на министрите за одбрана на НАТО што ќе се одржи на 15 јуни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

До крајот на неделата се очекува разрешница…

Нема простор за паника, бидејќи не се…

Штипјани реагираат на бучава од мотоцикли, надлежните…

\Група малолетници со своите мотоцикли низ штипските…

Фатен дрвокрадец во Ресенско

Полициски службеници од полициската станица Ресен и…

Русија ги обвинува ЕУ, Полска, Украина и…

Испораките на рускиот гас до Европската Унија…

ДИК ги усвои измените на финансискиот план,…

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 60-та…