Објавено на:

Украина обвинува: Русите користат цивили како жив штит за да ги заштитат нивните колони

t

Украинското Министерство за одбрана денеска ги обвини руските сили дека киднапираат цивили и ги користат како „жив штит”.

Според украинските тврдења, „живиот штит” русите сили го користат за да ги заштитат своите колони со опрема.


Во твитот на украинското Министерство за одбрана се наведува дека руските војници исто така и деца користат за „жив штит”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…