Украина одби да прими стари тенкови Леопард 1A5

t

Како што наведе Дер Шпигел, Киев не бил задоволен со техничката состојба на возилата. Поради недостаток на обучен технички персонал и доволен број резервни делови во Украина, овие тенкови нема смисла да се транспортираат во Украина.

Украина го известила специјалниот штаб на министерството за одбрана во Берлин дека е потребна поправка на тенковите во Полска пред да ги прими.

Форбс изјави претходно дека Данска донирала шест тенкови Леопард 1А5 кои ги извадила од музеј за оружје за обука на украинската војска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кулеба: Украина ќе продолжи во битката против…

Украина ќе продолжи во битката против руската…

Путин: Цел свет им се смее на…

Светот им се смее на некои од…

Нема НАТО за Украина, туку само патоказ

Блокот предводен од САД вети „интероперабилност“ -…

НАТО: Русија има огромна зимска залиха на…

Руските сили се подготвуваат за нови напади…

Членство на Украина во НАТО ќе значи…

Украина сега не може да стане членка…