Украина од Литванија ќе добие против-воздушни ракети

t

Украина за неколку дена ќе добие противвоздушни ракети Стингер од Литванија, најави литванската премиерка Ингрида Шимоните за време на посетата на Киев.

– Го зголемуваме бројот на воени инструктори во оваа земја и и обезбедуваме на Украина дополнително оружје и опрема. Противвоздушните ракети Стингер ќе пристигнат во Украина во наредните денови. Се надевам и искрено сакам Украина никогаш да не ги користи, истакна Шимоните.


Украина доби голема воена помош од земјите-членки на НАТО во изминатите неколку недели, а пристигна и одреден континент на војници, откако Русија распореди повеќе од 100.000 војници во близина на границите на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДНР: Украински војници го положија оружјето и…

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето…

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во…

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и…

Прекинати преговорите меѓу Русија и Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев во…

Меѓународниот кривичен суд испраќа експерти во Украина:…

Меѓународниот кривичен суд (МКС) испрати тим од…

Русија ќе ги напушти и Светската трговска…

Руското Министерство за надворешни работи му предложи…