Украина од Литванија ќе добие против-воздушни ракети

t

Украина за неколку дена ќе добие противвоздушни ракети Стингер од Литванија, најави литванската премиерка Ингрида Шимоните за време на посетата на Киев.

– Го зголемуваме бројот на воени инструктори во оваа земја и и обезбедуваме на Украина дополнително оружје и опрема. Противвоздушните ракети Стингер ќе пристигнат во Украина во наредните денови. Се надевам и искрено сакам Украина никогаш да не ги користи, истакна Шимоните.

Украина доби голема воена помош од земјите-членки на НАТО во изминатите неколку недели, а пристигна и одреден континент на војници, откако Русија распореди повеќе од 100.000 војници во близина на границите на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…