Објавено на:

Украина: Од почетокот на војната се убиени речиси 30.000 руски војници

t

Генералштабот на Украина соопшти дека од почетокот на војната биле убиени околу 28.850 руски војници.

Украинскиот Генералштаб информираше за загубите на руската армија во периодот од 24 февруари до 21 мај. Се наведува дека досега се убиени 28.850 руски војници, од кои 150 во последните 24 часа.

Уништени се и 204 руски авиони, 169 хеликоптери, 1.278 тенкови, 3.116 оклопни возила, 596 топови, 201 ракетен фрлач и 93 системи за противвоздушна одбрана.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков вчера изјави дека досега се уништени 172 авиони на украинската армија, 125 хеликоптери, 952 беспилотни летала, 314 системи за противвоздушна одбрана, 3.168 тенкови и оклопни возила и 1.571 хаубици и минофрлачи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Толку од офанзивата, Украина се спрема за…

Украинскиот премиер Денис Шмигал изјави дека Украина…

БиБиСи: Генералот Залужни под истрага

Украински воени генерали и други воени лица…

Сијарто: Русија не е на колена, санкциите…

Односите меѓу Европа и Русија по конфликтот…

Крај на поддршката? САД да престанат да…

Американскиот Конгрес треба да престане да фрла…

САД нема да ѝ испорача тактички ракетни…

Советникот за национална безбедност на Белата куќа,…