Објавено на:

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно се зголемува – Ова е нуклеарен тероризам

t

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот на Украина, каде Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање повеќе од една недела, „се зголемува секој ден”, изјави денеска градоначалникот на градот каде се наоѓа електраната.

„Опасноста се зголемува секој ден”, рече Дмитро Орлов, градоначалник на Енерходар, осудувајќи го „вистинскиот нуклеарен тероризам” на Русија, кој „во секој момент може да заврши со последици”.

„Нуклеарната централа е гранатирана секој ден и ноќ од окупираните села…ситуацијата е сериозна и најзагрижувачко е што нема процес на деескалација”.

Енерходар, како и нуклеарната централа Запорожје, беа заземени од руските сили на почетокот на март. Дмитро Орлов, лојален на Киев, се засолни во Запорожје, голем град во областа.

Според него, гранатирањето на Енерходар започнало во последните 24 часа, „што досега не се случило”, а во неделата загинал цивил, 45-годишен маж.

Нуклеарната централа Запорожје од минатата недела е цел на гранатирање, за што двете страни меѓусебно се обвинуваат, што ги подгрева стравувањата од нуклеарна катастрофа, поради што во четвртокот се состана Советот за безбедност на ОН.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…