Објавено на:

Украина повикува за повеќе оружје во „страшна кулминација“ во регионот Донбас

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека масивните воздушни и артилериски напади на Москва имаат за цел да го уништат целиот регион Донбас, барајќи од сојузниците на Украина да ја забрзаат испораката на тешко оружје за да одговараат на Русија на бојното поле.

Борбата за збратимените градови Северодонецк и Лисичанск во украинскиот регион Луганск „влегува во еден вид страшна кулминација“, рече Олексиј Арестович, советник на Зеленски. Русија се обидува да ги освои Луганск и Доњецк, кои го сочинуваат регионот Донбас – индустриското срце на нацијата.


„Мораме да ја ослободиме нашата земја и да постигнеме победа, но побрзо, многу побрзо“, рече Зеленски во видео обраќањето објавено рано во четвртокот, повторувајќи ги украинските барања за поголемо и побрзо оружје.

„Имаше масовни воздушни и артилериски напади во Донбас. Целта на окупаторот овде е непроменета, тие сакаат чекор по чекор да го уништат целиот Донбас“, рече тој.

„Ова е причината зошто ние повторно и повторно го нагласуваме забрзувањето на испораката на оружје за Украина. Она што е брзо потребно е паритет на бојното поле за да се запре оваа ѓаволска армада и да се истурка надвор од границите на Украина“.
Украинските сили го бранеа Северодонецк – каде што се верува дека стотици цивили се заробени во хемиска фабрика – и блиските населби Золоте и Вовчојровка, рече во четвртокот гувернерот на Луганск, Серхи Хајдаи, но додаде дека Русија ги зазела Лоскутивка и Раи-Олександривка на југ. .

„Ситуацијата е исклучително тешка – Русите ги собраа сите резерви и сето тоа го испратија во нападот на Северодонецк“, рече Хаидаи на својот дневен брифинг. „Русите едноставно покриваат цели населби со силен оган“, додаде тој во подоцнежната објава на неговиот канал Телеграм.

Москва тврдеше дека украинските сили биле опколени и заробени во Северодонецк.

На Лисичанск, Хаидаи рече дека е „многу опасно во градот“ бидејќи сето тоа било на дофат на руски оган.

„Со цел да се избегне опкружување, нашата команда може да нареди војниците да се повлечат на нови позиции. Може да има прегрупирање по минатата ноќ“, додаде тој.

Новинската агенција ТАСС ги цитираше сепаратистите поддржани од Русија дека Лисичанск сега е опколен и отсечен од снабдувањето откако бил преземен патот што го поврзува градот со градот Сивиерск.

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство соопшти дека руските сили „многу веројатно напредувале“ повеќе од 5 километри (3,11 милји) кон јужните приоди на Лисичанск од 19 јуни.

„Некои украински единици се повлекоа, веројатно за да избегнат да бидат опколени“, се вели на Твитер. „Руските сили го ставаат џебот Лисичанск-[Северодонецк] под зголемен притисок со овој притаен напредок… Сепак, нејзините напори да постигне подлабоко опкружување за да ја заземе западната Доњецка област остануваат во застој“, додаде Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Глобал Тајмс: НАТО НЕ МОЖЕ ДА ЈА…

И покрај сите вложувања во конфликтот во…

Морничаво предупредување од руска агенција: Oбјавени координатите…

РУСКАТА државна вселенска агенција Роскосмос, управувана од…

Стоп за семејството Бајден во Русија

На семејството на американскиот претседател Џо Бајден…

Украина се пофали: Од почетокот на операцијата…

Од почетокот на специјалната воена операција во…

Разочарување во ЕУ: Макрон одби да ја…

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес-конференција по…