Објавено на:

Украина попушта? Можни се преговори со Русија за неутрален статус на државата

t

Украина е подготвена да започне преговори со Русија за неутрален статус, но сепак неопходни се безбедносни гаранции, јавуваат украинските медиуми, повикувајќи се на зборовите на советникот на украинскиот претседател, Михаил Подољак.


„Украина секогаш оставала простор за преговори. Меѓу другото, и сега, кога Русија реши да изврши инвазија во целост. Таа војна мора да се прекине. „Борбите мора да престанат“, рече тој.


Украинскиот претседател Владимир Зеленски претходно изјави дека порано или подоцна ќе започне дијалог меѓу Русија и Украина за да се запрат борбите.


Претходно, во специјално обраќање до граѓаните на Русија, претседателот на Русија, Владимир Путин, објави дека донел одлука за започнување на специјална воена операција во Донбас. Шефот на државата посочи дека руските планови не вклучуваат окупација на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Министерство за одбрана на Русија: Од почетокот…

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија.…

Русија размислува да ги замени борците од…

Руските власти ќе ја проучуваат опцијата за…

Дибиров: Сигурно во Вардар ќе ја завршам…

Тимур Дибиров неодамна го продолжи договорот со…

Путин ја прави истата грешка како Хитлер?

И покрај сите драматични, но и бизарни…