Украина се откажа од преговорите, предложила да се одложат

t

Портпаролката на руското МНР Марија Захаров изјави дека украинската страна се откажала од преговорите со Русија и предложила прашањето да се пресели во сабота.
Украинскиот претседател Владимир Зеленски претходно денеска предложи да седне на преговарачка маса, а портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков одговори дека Русија е подготвена да испрати делегација во Минск на преговори.
Песков подоцна им изјави на новинарите дека Киев објавил дека ја преиспитува идејата за преговори во Минск, дека ја избрале Варшава и дека секој контакт со нив е изгубен.
Тој додаде дека прекинот што следел од украинска страна бил проследен со поставување на повеќецевни фрлачи во станбени области, вклучувајќи го и Киев.
„Украинската страна се откажа од преговорите. Претставниците на режимот во Киев предложија прашањето да се премести за утре“, изјави Захарова за новинарите.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…