Украина се откажа од преговорите, предложила да се одложат

t

Портпаролката на руското МНР Марија Захаров изјави дека украинската страна се откажала од преговорите со Русија и предложила прашањето да се пресели во сабота.
Украинскиот претседател Владимир Зеленски претходно денеска предложи да седне на преговарачка маса, а портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков одговори дека Русија е подготвена да испрати делегација во Минск на преговори.
Песков подоцна им изјави на новинарите дека Киев објавил дека ја преиспитува идејата за преговори во Минск, дека ја избрале Варшава и дека секој контакт со нив е изгубен.
Тој додаде дека прекинот што следел од украинска страна бил проследен со поставување на повеќецевни фрлачи во станбени области, вклучувајќи го и Киев.
„Украинската страна се откажа од преговорите. Претставниците на режимот во Киев предложија прашањето да се премести за утре“, изјави Захарова за новинарите.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина “се спука” со Сирија заради признавањето…

Министерството за надворешни работи на Украина објави…

Бајден: САД и НАТО ќе ја поддржуваат…

САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина…

(Видео) Русија е виновна за сите проблеми…

Американскиот претседател Бајден „откри“ кој е главниот…

,,Третата светска војна е веќе почната”

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, изјави…

Володин му одговори на Столтенберг: Во случај…

Володин му одговори на Столтенберг... Велејќи дека…