Објавено на:

Украина се помири со судбината? Загубата на територии не е трагедија, вели шефот на СНБ

t

Шефот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина изјави дека повлекувањето на Вооружените сили на Украина и губењето територии во Донбас не го смета за трагедија. Во исто време, ќе биде „многу, многу тешко“ да се победи Русија.

„Привремената загуба на територии не е трагедија. Загубата на земја ќе биде трагедија“, рече Данилов во интервју за британскиот „Фајненшл тајмс“.

Според Данилов, за Украина ќе биде „многу, многу тешко“ да постигне победа во конфликтот со Русија, но војниците се подготвени да пружат отпор уште долго време.

А каде се изјавите дека Украина дефинитивно ќе победи? Дали психички се подготвуваат за пораз?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…