Објавено на:

Украина “се спука” со Сирија заради признавањето на Доњецк и Луганск: Се прекинуваат дипломатските односи

t

Министерството за надворешни работи на Украина објави прекин на дипломатските односи со Сирија по одлуката на Дамаск да ги признае Народните републики Доњецк и Луганск.

„Украина прогласува прекин на дипломатските односи со Сирија без прекин на конзуларните односи, во согласност со член 2 од Виенската конвенција за конзуларни односи од 1963 година“, се вели во соопштението.

Покрај тоа, украинската страна ја започна процедурата за воведување трговско ембарго и други санкции против правни и физички лица во Сирија.

Вчера Дамаск ја објави одлуката за признавање на независноста на Народните републики Доњецк и Луганск.

Како што нагласи претседателот на ЛНР, Леонид Пашечник, тоа ќе придонесе за заеднички развој на нови продажни пазари и ќе го забрза воспоставувањето на односи во многу области.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дури тогаш ќе биде лошо: Советник на…

Кримскиот мост, најголемата градба од ваков вид…

Ќе биде интересно: Лидерот на Доњецк му…

Лидерот на прорускиот сепаратистички регион Доњецк во…

Украински генерал призна: Русите напредуваат во Донбас,…

Генералот Валериј Залужни, врховен командант на вооружените…

Макрон повика Русите да ја напуштат нуклеарната…

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски…

Кулеба: Некои западни земји чекаат Украина да…

Некои западни земји чекаат Украина да се…