Украина собра над 10 милиони долари од донации во криптовалути

t

Украина од почетокот на војната со Русија собра повеќе од 10 милиони долари преку илјадници донации во криптовалути, објави компанијата за анализа на блокчејн „Елиптик“, јавува агенцијата „Анадолија“.

Официјалниот профил на украинската влада на „Твитер“ во четвртокот обезбеди две сметки за криптовалути – едната само за примање биткоин, а другата за преземање етерум и тетер.


„На сметките наведени во објавите на ‘Твитер’ веќе пристигнале 10,2 милиони долари преку 12.799 трансакции“, според анализите на компанијата.

„Елиптик“ истакна дека вкупните криптодонации за украинската влада и невладините организации што ја поддржуваат војската сега изнесуваат 16,7 милиони долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…

(Фото) Руски бродови “обвинети” за кражба на…

На Твитер се објавени сателитски снимки од…

Уапсени војниците кои го критикуваа Зеленски: Ќе…

Украинските војници од 115-та бригада, кои одбија…

Поранешен НБА шампион со Лејкерс тргна да…

Некогашниот украински репрезентативец Станислав Слава Медведенко им…