Украина собра над 10 милиони долари од донации во криптовалути

t

Украина од почетокот на војната со Русија собра повеќе од 10 милиони долари преку илјадници донации во криптовалути, објави компанијата за анализа на блокчејн „Елиптик“, јавува агенцијата „Анадолија“.

Официјалниот профил на украинската влада на „Твитер“ во четвртокот обезбеди две сметки за криптовалути – едната само за примање биткоин, а другата за преземање етерум и тетер.


„На сметките наведени во објавите на ‘Твитер’ веќе пристигнале 10,2 милиони долари преку 12.799 трансакции“, според анализите на компанијата.

„Елиптик“ истакна дека вкупните криптодонации за украинската влада и невладините организации што ја поддржуваат војската сега изнесуваат 16,7 милиони долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Германија ќе праќа уште хаубици во Украина

Германската влада планира да ги зајакне артилериските…

Американските дронови нема долго да издржат во…

Додека Вашингтон праќа беспилотни летала „Греј орел“…

Украина обвини пратеник дека работи за Русија

Главната домашна безбедносна агенција на Украина во…

(Видео) Русите вријат – Нашиот татко Бандера!…

„Нашиот татко - Бандера. На социјалните мрежи…