Објавено на:

Украина тврди: Ја вративме контролата над 30 населени места

t

Украинските власти тврдат дека повеќе од 30 населби во околината на Киев, што беа под контрола на руските сили, се вратени под украинска контрола.

Исто така се наведува дека повторно е воспоставена контрола врз градовите Буча и Бровари, што се лоцирани во близина на главниот град на Украина.


Руските сили денеска се повлекоа и од клучниот аеродром Хостомел во близина на Киев.

Русија претходно оваа недела соопшти дека драстично ќе ги намали своите воени операции околу Киев и Чернихив и дека се очекува руските сили да се прераспоредат во источна Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

На Украина им се брза: Зеленски бара…

Украина прифатила дека членството во НАТО повеќе…

Унгарија смета дека брз прекин на огнот…

Унгарија повика на итни мировни преговори за…