Објавено на:

Украина треба да биде прифатена како кандидат за ЕУ членка во четврток

t

Украина треба да биде прифатена како кандидат за членство во Европската унија во четврток, потег што го зајакнува моралот на земјата бидејќи руските напади ги трошат бранителите на два града во источниот регион Донбас.

Иако одобрувањето на апликацијата на владата во Киев од страна на лидерите на ЕУ кои се состанаа во Брисел е само почеток на процесот кој ќе биде долгогодишен, тоа означува огромна геополитичка промена и ќе ја налути Русија додека се бори да ја наметне својата волја на Украина.

Очекуваното зелено светло „е сигнал до Москва дека Украина, а исто така и другите земји од поранешниот Советски Сојуз, не можат да припаѓаат на руските сфери на влијание“, изјави за Ројтерс украинскиот амбасадор во ЕУ, Всеволод Ченцов.

Во петок ќе бидат одбележани четири месеци откако рускиот претседател Владимир Путин испрати војници преку границата во, како што ја нарекува, „специјална воена операција“, делумно потребна поради навлегувањето на Западот во она што Русија го смета за своја сфера на влијание.

Конфликтот, кој Западот го гледа како неоправдана агресивна војна од страна на Русија, уби илјадници, раселени милиони и уништи градови, како и последиците низ поголемиот дел од светот, бидејќи извозот на храна и енергија е намален.

Русија ја фокусираше својата кампања на јужна и источна Украина, откако нејзиниот напредок кон главниот град Киев во раните фази на конфликтот беше спречен од украинскиот отпор.

Војната за трошење во Донбас – индустриското срце на Украина – е најкритична во збратимените градови Сиевиеродонецк и Лисичанск, кои се наоѓаат на спротивните страни на реката Сиверски Донецк во провинцијата Луганск.

Битката таму „влегува во еден вид страшна кулминација“, рече Олексеј Арестович, советник на Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Мејер: САД, ЕУ и партнерите инвестираа милиони…

 Претставници на 36 јавни претпријатија од Скопскиот,…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…