Украина ја проби руската одбрана кај Бахмут: Уништени се најважните руски единици?

t

Украина соопшти дека нејзините сили го вратиле тактички важното западно село Клишчивка, што ја означува втората голема победа на Киев во контраофанзивата за три дена.

„Денеска сакам особено да ги пофалам војниците кои чекор по чекор ѝ го враќаат на Украина она што ѝ припаѓа, поточно во областа Бахмут“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање.

Украинскиот претседател ги пофали војниците кои се бореа кај Бахмут и ги издвои оние кои повторно ја зазедоа Клишчивка, велејќи „Браво! во неговото обраќање. Тој исто така рече дека Киев „подготвува нови одбранбени решенија“, додавајќи дека „воздушната одбрана и артилерија се приоритет“, без да даде детали, пишува Гардијан.

Вчера попладне, фотографиите кои кружеа на каналите на украински Телеграм покажаа војници како веат жолти и сини знамиња среде урнатините на Клишчивка. Потврдата за повторното заземање на селото дојде околу 19 часот кога началникот на кабинетот на Зеленски, Андриј Јермак, објави фотографија на Телеграм со натпис „Украина секогаш го враќа она што ѝ припаѓа“.

Хана Малиар, заменик министер за одбрана, сподели видео од украинските сили и звукот на борбите во позадина. Русија сè уште се обидува да ја врати изгубената позиција и покрај ослободувањето на Клишчивка, напиша таа на апликацијата за пораки Телеграм. „Денес цел ден моравме да се бориме против непријателските напади.

Генерал-полковник Олександр Сирски, командант на копнените сили на Украина, исто така, го потврди повторното заземање на селото, во кое Русија ја презеде контролата во јануари. „Клишивка е исчистена од Руси“, објави Сирски на социјалните мрежи.

„Откако ги вративме селата Андриивка и Клишчивка, беше пробиена одбранбената линија на непријателот“, рече Сирски, а пренесува воениот прес-центар. Тој додаде дека тие мали градови „биле важен елемент на руската одбранбена линија која се протега од Бахмут до Горливка“. Руските 72, 31 и 83 бригади „биле здробени и целосно ја загубиле борбената способност“ во борбите кај Бахмут, изјави генералот Сирски. „Општата ситуација во источната зона останува комплицирана“, рече тој, а „жестоките борби кај Бахмут продолжуваат“.

По загубата на два локалитети кај Бахмут, руската армија „изведе бројни контранапади“ со надеж дека ќе ги „врати загубените позиции“ и се подготвуваше за нови напади посеверно во областа Купјанск и Лиман, рече тој.

Илја Јевлаш, портпарол на украинските трупи на истокот, рече дека битката нанела „тешка штета“ на руските воздушно-десантни единици, баталјонот Ахмат на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, единицата „Бура-З“ составена од руски криминалци и дека некои од повеќето руски единици се уништени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Малолетници силувале 13-годишно девојче во Келн

Тринаесетгодишно девојче било сексуално злоставувано од момчиња…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

55 кинески борбени авиони забележани околу Тајван

Десетици кинески борбени авиони се забележани во…

Роналдо победи во азиската Лига шампиони

Додека во Европа вечерва стартуваше новата сезона…

МИЦКОСКИ ВЛЕЗЕ ВО ВОЈНА СО ГРУЕВСКИ: “Панорама…

Ботовите на "дувлото" денеска "кавилтетно" ја заработуваат…