Објавено на:

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата за нови 90 дена

t

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа предлозите за законот за продолжување на вонредната состојба и мобилизација за уште 90 дена, поднесени од претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави пратеникот Јарослав Железња.

– Собранието го поддржа предлог-законот 7664 за продолжување на вонредната состојба за 90 дена, до 21 ноември годинава, напиша Железња на својот канал „Телеграм“.

Зеленски на 12 август до Врховниот совет го поднесе предлог-законот за вонредна состојба и продолжување на мобилизацијата. Вонредната состојба во Украина беше воведена на 24 февруари, пренесе Блиц.рс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…

Денот Д: Русија може да разгледа закон…

Советот на Руската Федерацијата може да разгледа…

Не се кријат зад имунитетот: Четворица руски…

Референдумот на териториите на регионите Доњецк, Луганск,…

Зеленски шокиран од Израел: Не ни обезбедија…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во петокот изјави…