Објавено на:

Украина ја снемува парче по парче: Ослободувањето на Николаев и Одеса е прашање на време, вели Стремусов

t

Кирил Стремусов, заменик началникот на воено-граѓанската управа на регионот Керсон, е сигурен дека ослободувањето на сите региони на југот на Украина е прашање на време.

Ослободувањето на Николаев и Одеса е прашање на време“, изјави Стремусов за РИА Новости.

Според него, поради акциите на украинските сили, пристапот до Црното Море преку вливот на Днепар-Буба во областа на градот Очаково, регионот Николаев, сè уште е блокиран.

„Очаков сега е под контрола на нацистичките елементи кои се зајакнаа доста сериозно. Се е минирано, па сега излезот кон Црното Море од пристаништето Керсон остана блокиран“, изјави заменик-шефот на администрацијата.

Тој рече дека постои јасна идеја за интеграција во Руската Федерација во регионот Керсон и дека регионот никогаш нема да се врати во Украина.

„Сега има јасна интеграција во Руската Федерација. „Никогаш во нашите животи нема да се вратиме во таа Украина, каде што предавниците на Украина, како Зеленски, Порошенко и други, ги презедоа сите можни права и човекови права, клика што ја уништи и ограби нашата земја“, рече Стремусов.

Тој додаде дека Херсон е полноправен руски град и дека прославата на Денот на Русија го потврдува тоа.

„Многумина се благодарни за она што го направивме, што градот не е уништен, што го сочувавме. Сега само ќе создаваме“, рече тој.

Според него, празникот во Херсон поминал без инциденти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…

Како македонски политичари: Русија и Украина меѓусебно…

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се…