Објавено на:

Украина ќе ја сруши и бугарската Влада: Сите коалициони партнери со различен став за испраќање оружје и никој не попушта

t

Продолжуваат несогласувањата во бугарската владејачка коалиција за можноста за испраќање оружје во Украина: Демократскиот бугарски лидер Христо Иванов се закани дека ќе ја напушти коалицијата доколку Софија не постапи во согласност со сопствените ставови за евроатлантската ориентација, додека Социјалистичката партија е категорично и категорично се спротивстави..

„Тоа е војна на која ќе изгледа меѓународниот поредок во Европа. Сфаќајќи го тоа, сите земји од НАТО, со исклучок на Унгарија, даваат таква помош.Националните интереси на Бугарија не се одразуваат во тоа што мирот доаѓа како резултат на успешната воена агресија на Русија, бидејќи во тој случај списокот на оние кои би биле ќе се појави следен објект на руска агресија, во една или друга форма“, рече Иванов во Собранието.

Од друга страна, нивниот коалициски партнер, Бугарската социјалистичка партија, категорично одби да се согласи за испорака на оружје. Лидерот на партијата Корнелија Нинова повеќепати изјави дека е за мир и дека нема да потпише документ за испраќање воена помош.

Против испраќање оружје во Украина е и другата парламентарна партија „Препород“, Костадин Костадинов. Тој е огорчен бидејќи пратениците не разговараат за испраќање оружје во Ирак и не ги осудуваат активностите на Турција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…