Објавено на:

Украинка и Русин како бегалци се венчаа во Мексико

t

Двајца баратели на азил во САД, инаку Украинка и Русин, се венчаа на скромна свеченост во мексиканскиот пограничен град Тихуана.

Се работи за Дарија Сахњук и Семјон Бобровски, кои живееле во Украина пред војната и, како што изјавија за „Телемундо“, планирале да се венчаат во Киев. Тие двајцата пристигнале во Мексико две недели претходно. Бобровски првично е одбиен за азил во САД според новите имиграциски мерки кои се достапни само за украински граѓани.


По венчавката, двојката го прослави и 27-от роденден на Сахњук со традиционална мексиканска забава и маријачи-бенд.

– Многу сум среќна што тука запознав многу убави луѓе кои ни помогнаа да се организираме и да се венчаме овде во Мексико, во Тихуана, изјави таа за телевизиската мрежа.

Сега кога Бобровски е во брак со својата Украинка, двајцата се надеваат дека ќе биде примени заедно во САД и ќе почнат нов живот во Њујорк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полскиот премиер бара Норвешка да го дели…

Полскиот премиер, Матеуш Моравјецки, говорејќи на младински…

(ФОТО) Морничаво: Ова е момчето кое направи…

18-годишен маж отвори оган во основно училиште…

Алијанса за Албанците: ДУИ ги направи албанските…

Синоќешниот инцидент во Чаир во којшто учествуваа…

Македонците од Албанија го одбележаа 24 Мај…

Етничките Македонци од Пустец и Албанија денеска…

Руска веб-страница: Елитата е разочарана од Путин…

Медуза, независната руска веб-страница за вести, објави…