Објавено на:

Украинската амбасада во Тирана бара волонтери од Албанија

t

Украинската амбасада во Албанија ги покани албанските доброволци кои сакаат да се приклучат на одбраната на Украина да ја контактираат амбасадата преку е-пошта.

„Волонтери кои сакаат да се приклучат на Меѓународната легија за територијална одбрана на Украина, ве молиме испратете е-пошта“, стои во соопштението на Украинската амбасада во Албанија на Фејсбук.


Зеленски: Украина формира странска легија за волонтери од странство
од Fokus 27.02.2022 08:37

Украина формира странска „меѓународна“ легија на волонтери од странство, изјави претседателот Володимир Зеленски.

„Ова ќе биде клучниот доказ за вашата поддршка за нашата земја“, нагласи Зеленски во изјавата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Хорор: Украинските бегалци во Бугарија се…

Украинските бегалци во Бугарија се исфрлаат од…

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

Авторката на романот „Како да го убиете…

Љубовна романсиерка која го напиша роман насловен,…

Каевски: Ние покажавме дека никој не влијае…

Кога се работи за Законот за ЈО,…

(Видео) Македонката која стана министерка во Словенија:…

Емилија Стојменова Дух која стана Министерка за…