Објавено на:

Украинската вицепремиерка соопшти: Само денес се евакуирани повеќе од 7000 цивили преку хуманитарните коридори

t

Вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук соопшти дека денеска преку седум хуманитарни коридори се евакуирани повеќе од осум илјади луѓе.

„Денес вкупно 8.507 луѓе се спасени и евакуирани преку седум хуманитарни коридори“, рече Верешчук за време на брифингот.

Во таа насока, таа додаде дека од осумте планирани хуманитарни коридори за евакуација на луѓето од регионите Доњецк, Луганск и Киев, денеска се отворени седум.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…