Објавено на:

Украинската делегација се надева дека е можен компромис

t

Постојат „фундаментални противречности“ во разговорите за ставање крај на руската инвазија врз Украина, но компромисот е можен, изјави денеска членот на украинската делегација и помошник на претседателот, Михаило Подољак.

„Ќе продолжиме утре. Многу тежок преговарачки процес. Има суштински противречности. Но, секако, има простор за компромис“, напиша Подољак на Твитер.

Разговорите продолжија денеска, при што двете страни сигнализираа напредок.

Делегациите на Украина и Русија ги продолжија преговорите по техничката пауза, дадена вчера, кога почна четвртиот круг преговори.

Подољак вчера рече дека договориле „техничка пауза… до утре“.

Тој појасни дека паузата била потребна за да се изврши „дополнителна работа во работните подгрупи и разјаснување на поединечните дефиниции“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓукановиќ: Време е за нови избори, за…

Претседателот на Црна Гора и лидер на…

Ковачевски вели: Борбата со корупцијата мора да…

Претседателот на Владата на Македонија Димитар Ковачевски…

(Видео) Полицијата во Дагестан испука предупредувачки истрели…

Полицијата во руската република Дагестан денеска испука…

Директорот на Фајзер се зарази со коронавирус…

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60)…

ФФМ повика на поддршка и апелира на…

„Ги повикуваме сите љубители на фудбалот и…